13 червня 1912 року російський імператор Ніколай II підписав законопроект про заснування  астрономічних відділень Пулковської обсерваторії в Сімеїзі і в Миколаєві.

Відділення Головної (Пулковської) астрономічної обсерваторії почало функціонувати з 1 липня 1912 року в містечку Сімеїзі, розміщеному в південному Криму біля Чорного моря, на базі приватної обсерваторії, яку подарував Микола Сергійович Мальцов у 1908 році Пулковській обсерваторії.
З часом це відділення перетворилося на центр астрономічної науки – Кримську астрофізичну обсерваторію, відому в усьому світі.
Повернемося в думках на початок ХХ сторіччя. Наприкінці ХІХ сторіччя та до 1914 року, завдяки бурхливому розвитку капіталізму в Росії, відбувалося економічне зростання в усіх галузях промисловості і сільського господарства. Зростав і культурний рівень та рівень освіченості народу. За 1894-1914 роки бюджет Міністерства народної освіти зріс у 6 разів, число осіб, що навчалися у вищих та середніх навчальних закладах збільшилося в 3 рази. До речі, за кількістю жінок, що здобували вищу освіту, Росія посідала І місце в світі.
В ті часи турбота про розвиток науки і культури часто виходила не з адміністративних кабінетів, а від людей, які прагнули витратити свої власні кошти на наукові дослідження та освітні проекти. Від справжніх патріотів, альтруїстів і романтиків, що мріяли про велич держави. Таким він був, Мальцов Микола Сергійович, багатий кримський поміщик, благодійник і астроном, син засновника селища Сімеїз – Сергія Івановича Мальцова.
У заголовок винесено фото куполу телескопа, встановленого на горі Кішка засновником Сімеїзької обсерваторії Миколою Сергійовичем Мальцовим.
24 (12) ЧЕРВНЯ – 26 (14) ГРУДНЯ 1812 року – війна тривала лише півроку, але це був початок кінця Наполеона

ЯК ПОЧИНАЛАСЯ ВІЙНА

Наполеон Бонапарт і Олександр І, напевно, були першими лідерами держав, які прагнули побудувати «загальноєвропейський дім», тільки кожний з них по-різному планував свій власний шлях до цієї мети.

Корсиканець намагався зробити це силою зброї таким чином, щоб уся Європа жила за Кодексом Наполеона.

Читать запись полностью »

Класичний приватний університет вдруге проводить у Запоріжжі Міжнародний фестиваль, присвячений творчості  видатного поета-футуриста, прозаїка і діяча авангардного мистецтва Велимира Хлєбникова.
Фестиваль Велимира Хлєбникова в Запоріжжі був започаткований не випадково: пращури поета по материнській лінії, Вербицькі, були запорожцями, славнозвісний футурист високо поціновував своє українське коріння. Міжнародний фестиваль Хлєбникова виник три роки тому в Росії з нагоди 125-ї річниці поета-словотворця. Інститут світової літератури РАН (Москва) відзначив ювілей великою міжнародною конференцією, у якій мені випала честь взяти участь. Куратор міжнародної програми фестивалю Хлєбникова, відомий російський поет-авангардист Сергій Бірюков запросив мене та моїх земляків до участі у фестивалі.