О. Царькова, О. Прокоф’єва, А. Расказова. Невидимий ворог

Він, як Кінг-Конг у невеличкому місті, трощить і знищує все на своєму шляху:
  • дружні стосунки,
  • самооцінку,
  • позитивні емоції,
  • бажання ходити до школи чи взагалі бачитись із людьми,
  • вміння керувати своїми почуттями та відстоювати власну думку.
Він – поганець із шкільних фільмів, він – дівчинка у ванні, умита сльозами, він – посивіла від страждань своєї дитини мати, він – булінг, відомий усюди і кожному гість, якого не хочеться пригощати чаєм з цукерками. Та найстрашнішим є те, що він викликає патологію душі не лише в того, хто потрапив під його радіаційний вплив, а й у тих – хто це іонізуюче випромінювання розповсюджує.
_____________________
Двадцять перше століття можна назвати революційним у сфері соціальних відносин, лише через те, що люди нарешті навчились не мовчати та дивитись на світ без рожевих окулярів. Проте деякі проблеми досі залишаються вкриті товстим шаром пилу дитячої безпорадності та дорослого замовчування. Одним із таких вагомих і радикальних питань, що не завжди вчасно підлягає вирішенню й обговоренню, залишається булінг.
Переважною більшістю постраждалих від нього залишаються школярі, а саме підлітки, від 12-13 до 17-18 років.
Навіть незважаючи на те, що в багатьох країнах уже доволі давно намагаються боротись із цим невидимим ворогом професійно та відповідально, а інколи навіть адміністративно, він нікуди не зникає, а лиш навпаки – поширюється все далі, як справжня чума, займаючи собою весь простір.
Він ллється із вуст однокласників у школі, висвічується великими літерами на екранах планшетів і телефонів, майорить у кожній соціальній мережі, займаючи чільне місце в житті дітей і спричиняючи велику кількість негативних наслідків.
Булінг – це не вид певної гри і навіть не сварка між дітьми, це насильство, яке необхідно долати.
Як дізнатись, де закінчуються звичайні стосунки та лайки між однокласниками й починається справжнє цькування? Де шукати допомоги, якщо Ви все ж стали свідком або учасником подібної ситуації? Та що робити, коли результати подібного стають смертельно небезпечні? Давайте спробуємо розібратись!
_____________
Розпочати слід з пояснення про те, що ж таке той ‘булінг’, і яким він буває.
У перекладі з англійської ‘bully’ означає ‘хуліганство’, що одразу викликає питання про те, чим же настільки страшним може бути звичайне забіятництво в підлітковому віці, адже всі ми були дітьми та любили різного виду розваги.
Відповідь криється у тому, що булінг – це свідома повторювана агресивна поведінка окремої особи чи цілої групи осіб з метою залякати та нашкодити іншій і затвердити таким чином власний вищий статус або навіть владу в колективі.
За даними досліджень ЮНІСЕФ в Україні майже кожен третій учень так чи інакше ставав жертвою подібного процесу, 10% з яких страждали від принижувань і знущань регулярно (раз на тиждень або частіше), 55% – частково (раз у декілька місяців, залежно від зовнішнього вигляду, оцінок, слів, діяльності тощо), інші ж – усього декілька разів.
_____________
Найчастіше цькуванню в шкільному колективі піддаються сором’язливі учні, зі зразковими показниками навчання та поведінки або діти, що під впливом певних життєвих обставин, є замкнуті в собі (діти з особливими потребами, діти із бідних або багатодітних сімей, діти – переселенці із зони АТО чи Криму тощо). Проте потрапити під вплив сильніших і ‘статусніших’ однокласників може абсолютно будь-хто та будь-коли, єдиною загальною характеристикою жертв булінгу залишається наявна своєрідна відмінність від інших (національність, колір шкіри, віросповідання, зовнішність, манера спілкування, захоплення, соціальний статус і т. і.).
_____________
Булінг має достатньо давні корені та є проблемою цілих тисячоліть.
………..
Читайте далі в журналі

Залишити відповідь