13 червня 1912 року російський імператор Ніколай II підписав законопроект про заснування астрономічних відділень Пулковської обсерваторії в Сімеїзі і в Миколаєві.
Відділення Головної (Пулковської) астрономічної обсерваторії почало функціонувати з 1 липня 1912 року в містечку Сімеїзі, розміщеному в південному Криму біля Чорного моря, на базі приватної обсерваторії, яку подарував Микола Сергійович Мальцов у 1908 році Пулковській обсерваторії.
З часом це відділення перетворилося на центр астрономічної науки – Кримську астрофізичну обсерваторію, відому в усьому світі.
Повернемося в думках на початок ХХ сторіччя. Наприкінці ХІХ сторіччя та до 1914 року, завдяки бурхливому розвитку капіталізму в Росії, відбувалося економічне зростання в усіх галузях промисловості і сільського господарства. Зростав і культурний рівень та рівень освіченості народу. За 1894-1914 роки бюджет Міністерства народної освіти зріс у 6 разів, число осіб, що навчалися у вищих та середніх навчальних закладах збільшилося в 3 рази. До речі, за кількістю жінок, що здобували вищу освіту, Росія посідала І місце в світі.
В ті часи турбота про розвиток науки і культури часто виходила не з адміністративних кабінетів, а від людей, які прагнули витратити свої власні кошти на наукові дослідження та освітні проекти. Від справжніх патріотів, альтруїстів і романтиків, що мріяли про велич держави. Таким він був, Мальцов Микола Сергійович, багатий кримський поміщик, благодійник і астроном, син засновника селища Сімеїз – Сергія Івановича Мальцова.
У заголовок винесено фото куполу телескопа, встановленого на горі Кішка засновником Сімеїзької обсерваторії Миколою Сергійовичем Мальцовим.