Автор: Алексей Вороненко

Нашей планете больше подходит имя Океан, а не Земля. Ведь две трети её поверхности занимает водное пространство, и всего треть – суша. Именно благодаря воде, на нашей планете зародилась жизнь. Именно в океане развились различные формы жизни, и лишь после этого растения и животные начали осваивать континенты. На определённом этапе эволюции у наземных животных обострилась конкуренция за пищу. Некоторые животные, ранее приспособленные для жизни на земле, эволюционировали и опять вернулись в воду. Некоторые из них так изменились, что иногда трудно поверить, что эти животные когда-то обитали на суше. Касатки, киты, дельфины имеют одних предков с лошадьми и коровами.

Читать запись полностью »

Автор: Григорій Чаусовський
Одним з вагомих резервів уповільнення процесу старіння людини є оптимізація енергетичних процесів його організму. Звичайна здорова людина при пульсі 60 ударів за хвилину витрачає 0,8 ккал за хвилину, а при пульсі 102 удари за хвилину — витрати енергії сягають 4 ккал за хвилину (Овчаренко Л., 2003).

Читать запись полностью »

Автор: Вера Белоус
Сегодня мы поговорим об одной из самых молодых и перспективных отраслей медицины, которая называется длинно и непонятно «анестезиология-реаниматология». Именно «непонятность» этого названия для большинства больных и здоровых людей послужила основанием для моего рассказа.
Вспомните, приходя в поликлинику, вы видели на дверях лечебных кабинетов много разных табличек с названиями специалистов-докторов.

Автор: Володимир Стародубцев

В період соціально-економічних змін в Україні у 90-і роки виникла істотна екологічна проблема. Дуже швидко повсюдно виникли й розрослися до неймовірних розмірів несанкціоновані сміттєзвалища уздовж лісосмуг й доріг, у самих лісосмугах й заліснених балках та ярах. Гори побутового сміття чергуються із звалищами невідомих хімікатів, ядовиті розчини витікають із-під таких звалищ, отруюючи ґрунти, підземні води, просочуючись углиб.

Читать запись полностью »

Автор: Володимир Стародубцев

Регулювання стоку Дніпра уже більше 50 років викликає істотні зміни ландшафтів у його басейні. Це, перш за все, підтоплення, заболочування й засолення земель узбережжя водосховищ та ерозія їх високих берегів

Читать запись полностью »

Герон Олександрійський

Точні дати народження і смерті цього давньогрецького ученого і винахідника з міста Олександрії невідомі. Лише майже через 2000 років були знайдені і перекладені сучасними мовами арабські списки його праць. Кожний школяр вивчає теорему Герона, але не кожний знає, що, кидаючи монету у автомат, він користується винаходом того ж самого вченого.

Читать запись полностью »

Автор: Світлана Білоус

Слава Архімеда не згасає більше, ніж дві тисячі років, але надійних біографічних даних про нього ми не маємо. Спробуємо хоч трохи доторкнутися до життя цього світового генія, використовуючи різні історичні джерела.

Відомо, що Архімед народився на острові Сицилія у місті Сіракузах. Сіракузи були засновані коринфянами в VІІІ сторіччі до н.е., і завдяки зручним гаваням та родючим землям це місто стало одним з найбагатших та найвизначніших міст Еллади. Зрозуміло, що це місто видавалося також і ласим шматком для сусідів-завойовників. У 415-413 р.р. до н.е. Сіракузи витримали тяжку війну з Афінами, а вже у 409 році Сицилію почали підкорювати війська Карфагену. Розуміючи небезпеку, тодішній правитель Сіракуз Діонісій Старший створив ефективну оборонну техніку за допомогою найнятих ним майстрів: могутні метальні машини, військові кораблі з чотирма та п’ятьма ярусами весел. Сіракузькі війська зупинили загарбників, а Сіракузи вступили у період процвітання. Талановитий полководець Агафокл (316-289 р. до н.е.) об’єднав під владою Сіракуз майже всю Сицилію. Цицерон писав: «Сіракузи – найвеличніше і найпрекрасніше в світі грецьке місто… Місто таке велике, що його ділять ще на чотири великих міста…».

Аналіз історичних даних, які містяться у працях Плутарха, Цицерона, Діодора Сицилійського дозволяють визначити дату народження Архімеда – 287 р. до н.е. Відомо, що у 297 році до н.е. до влади у Сіракузах прийшов Гієрон, людина з неабиякими здібностями, який, як і Агафокл, пройшов шлях від простого солдата до визначного правителя. Архімеду в цей час було 10 років. За свідоцтвом Плутарха батько Архімеда, математик і астроном Фідій, був родичем Гієрона.

Деякі джерела наводять дещо інші відомості про вік вченого. Але достовірно відомо, що  Архімед отримав освіту в Єгипті, в Олександрії, яка на той час була культурним центром античного світу. В Олександрії було організовано так званий Мусейон – співтовариство вчених, які присвятили себе науковим дослідженням і отримували платню від царя за свої заняття і відкриття. Дослідження проводилося за такими напрямами: література, математика, астрономія та медицина. Вчені користувалися найкращою для того часу, унікальною бібліотекою, яка нараховувала біля 700 000 книг. Через деякий час Архімед повернувся у Сіракузи, проте зв’язків із колегами не перервав. Більшість його праць написані у вигляді листів до друзів, якими були видатні вчені Ератосфен, Конон, Досифій та інші.

Автор: Світлана Білоус

У основі методик динамічного моделювання, або дослідницьких ланцюжків, лежить принцип: «Кожну навчальну задачу можна перетворити в дослідницьку». Але як це зробити?

Для того, щоб опанувати усі способи складання «дослідницьких ланцюжків» різних типів розроблено низку методів, при цьому кожний з цих методів відповідає певному типу «ланцюжка». Зараз ми не будемо заглиблюватися в це, а обмежимося простими прикладами. Потім, коли доберемося до класифікації «ланцюжків», можна буде повернутися до розглянутих прикладів і виявити, якого типу дослідницькі ланцюжки були складені. Зазначимо лише, що найчастіше вчителі починають саме з якогось спостереження або експерименту, оскільки це пов’язано з інтересом до явищ, в яких завжди можна «побачити» предмет дослідження.

Дійсно, виявляється, у кожному явищі навкруги нас приховані задачі, а значить, і шляхи до дослідництва. Доведемо це на простих прикладах, а заодно й розберемося у слушності деяких усім знайомих тверджень. Наприкінці запропонуємо завдання для досліджень

Автор: Антон Кузик

Протягом останніх 50 років напівпровідникова індустрія розвивалася за так званим законом Мура (сформульованим  співзасновником Intel Гордоном Муром в 1965 році), який передбачав, що кількість транзисторів в інтегральних схемах буде подвоюватися кожні два роки.  Так, в 1971 році процесор Intel 4004 налічував порядку 2300 транзисторів з характерним розміром 10 мкм (мікрометр – одна мільйонна метра), сучасний Intel Core 2 Duo містить 291 000 000 транзисторів з характерним розміром 65 нм (нанометр – одна міліардна метра). Такий ріст кількості транзисторів був можливий за рахунок розвитку нових методів виробництва, зокрема вдосконалення оптичної літографії.

На сьогоднішній день, напівпровідникова індустрія постала перед проблемою розвитку технологій, які б дозволили досягти розмірів  елементів менших 30 нм і надали б можливість використовувати, наприклад, вуглецеві нанотрубки, як елементи інтегральних схем.

Менших розмірів можна досягнути за рахунок використання так званої молекулярної самоорганізації – процесу, в якому молекули набувають певного порядку  просторового розміщення  без  зовнішнього втручання. Одним з найбільш яскравих прикладів самоорганізації є метод ДНК – орігамі,  розроблений Полом Роземундом в Каліфорнійському Технологічному Інституті в 2006 роцi

Автор: Світлана Білоус

Запропонована публікація є спробою в дещо незвичній формі представити взаємодію учасників педагогічного процесу. Без розуміння, які якості особистості потрібно розвивати у першу чергу з раннього дитинства, не можна визначити стратегію розвитку особистості дитини. Викладення розподілено на три частини. Стиль, у якому написана 2 частина, нагадує коментарі, які колись друкувалися у відомому російському журналі „Хімія та життя”

Читать запись полностью »